Eleganckie ogrody zimowe www.gracja.cieszyn.pl
producent od 1995 r.
  • Domż - fortepian ::
  • Prestige dwa ogrody ::
  • Kraj biały classic wewnatrz ::
  • Prestige z zewnątrz Wiśniew ::
  • Classic brązowy Maz ::
  • Zadaszenie basenu Excusive Gab ::
  • Szefowa Zamarski taras ::
  • Prestige od wewnątrz ławki ::
  • Classic brąz od wewnatrz poduszki ::
  • Zadaszenie basenu Dabro ::

Rośliny w ogrodzie zimowym


Budując ogród zimowy warto się zastanowić, jakie funkcje w przyszłości ma on pełnić oraz jakie rośliny mają go ozdabiać. Ma to istotne znaczenie już na etapie dopasowywania zabudowy ogrodu zimowego do istniejącego budynku z uwagi na usytuowanie względem stron świata. Inne warunki klimatyczne panują np. gdy ogród zimowy znajduje się od północy, a inne od strony południowej.

Ściana południowa oraz południowo-zachodnia jest najlepiej nasłoneczniona, a co za tym idzie – tak usytuowane ogrody zimowe zapewniają najlepsze warunki do hodowli roślin egzotycznych. Warto jednak pamiętać, że rośliny te oprócz wysokiej temperatury potrzebują również sporej wilgotności. Stworzenie tropikalnego ogrodu jest znakomitym pomysłem w przypadku, gdy ogród zimowy służy jednocześnie jako zadaszenie całorocznego basenu – wtedy nawet w środku zimy możemy poczuć się jak na egzotycznej wyspie lub plaży. W takim ogrodzie zimowym najlepiej czuje się 

abutilion, alokazja, codieum, dzbanecznik, guzmania, płaskla(łosie rogi), zanokcica oraz niektóre gatunki storczyków. Można także pokusić się o posadzenie palmy, drzewek cytrusowych czy tropikalnych odmian paproci. Niesamowite wrażenie będą również sprawiać pnące się po ścianach bluszcze oraz męczennice.

 

Osobom chcącym zmienić ogrody zimowe w dodatkowe pomieszczenie mieszkalne, salon czy też pokój dzienny polecamy usytuowanie go od strony wschodniej lub południowo-wschodniej. Umiarkowane nasłonecznienie, a co za tym idzie temperatura w granicach 20°C (najkorzystniejsza dla człowieka) to najlepsze warunki dla roślin takich jak: chamedora, figowiec, benjamina, adiantum, anturium, bromelie, difenbachia, kaladium, kalatea, kordyliny, medinilla, fitonie, maranty, pilee, skrętniki, widliczki, dipladenia, kolumnea, męczennice, monstery, cibory oraz niektóre storczyki.

Niewątpliwie najmniej nasłoneczniony jest ogród zimowy znajdujący się od północnej strony. Nasłonecznienie w takim ogrodzie jest najmniejsze, a co za tym idzie możliwość hodowli roślin ograniczona. Roślinami, które dobrze radzą sobie z niższą temperaturą oraz ograniczonym dostępem do słońca są aglaonem oraz zamiokulkas zamiolistny. Zapaleni hodowcy rośli powinni również intensywnie dogrzewać i doświetlać ogrody zimowe, co uczyni je bardziej odpowiednimi dla hodowli również innych roślin.

 


Zobacz naszą galerie z roślinami w ogrodach zimowych:

ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe
ogrody zimowe

Poczytaj ciekawostki o ogrodach zimowych

więcej

Aktualności

Ogród zimowy w oryginalnym stylu
2020-07-20
Ogród zimowy staje się coraz popularniejszym dodatkowym elementem wielu domów. To wyjątkowa przestrzeń, która może mieć różnorodne zastosowanie. Jej wykorzystanie organiczna właściwie tylko nasza wyobraźnia. Jak zatem stworzyć oryginalną oranżerię o niebanalnym zastosowaniu? Oto kilka ciekawych pomysłów od Gracja Cieszyn.
więcej

Newsletter