Eleganckie ogrody zimowe www.gracja.cieszyn.pl
producent od 1995 r.
  • Kraj biały classic wewnatrz ::
  • Prestige z zewnątrz Wiśniew ::
  • Dom Łuk ::
  • Prestige od wewnątrz ławki ::
  • Classic brązowy Maz ::
  • Zadaszenie basenu Exlusive Gab ::
  • Zamarski stół ::
  • Prestige dwa ogrody ::

Aktualności

« powrót do listy


Z której strony zbudować ogród zimowy?
2020-06-17
Z której strony zbudować ogród zimowy? Planując budowę ogrodu zimowego należy rozważyć kilka ważnych kwestii. Jedną z najistotniejszych jest strona, po której zdecydujemy się umieścić oranżerię. Ma to niebagatelne znaczenie dla kwiatów, ale też dla naszego samopoczucia i komfortu podczas przebywania we wnętrzu ogrodu zimowego. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wady i zalety każdego z możliwych usytuowań oranżerii.


Ogród zimowy od południa

Budowa ogrodu zimowego od strony południowej gwarantuje nam najwyższą dostępność słońca w ciągu dnia. Oznacza to, że w oranżerii zawsze będzie ciepło, a w pogodne dni bardzo słonecznie. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że ogród zimowy będzie się bardzo szybko nagrzewał, a następnie oddawał ciepło pozostałym pomieszczeniom budynku. To może znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie i podnieść bilans cieplny domu.

Południowa strona to również zaleta, jeśli chcemy hodować rośliny, które potrzebują dużo światła. Uważajmy jednak na gatunki, które nie powinny bezpośrednio przebywać na słońcu. W takim wypadku lepiej jest wybrać inna stronę na usytuowanie oranżerii lub zaopatrzyć się w praktyczne rolety.

Ogród zimowy od północy

Usytuowanie oranżerii od strony północnej to propozycja dla tych z Was, którzy nie przepadają za nadmiarem słońca. Takie umiejscowienie posiada swoje zalety przede wszystkim latem. W tak położonym ogrodzie zimowym będzie można schronić się przed upałem.

Brak słońca może jednak nie sprzyjać rozwojowi niektórych roślin. Do ogrodu zimowego usytuowanego od strony północnej należy wybrać gatunki, które preferują cień.

Warto także podkreślić, że decydując się na takie usytuowanie, nie możemy liczyć na naturalne dogrzanie przestrzeni.

Ogród zimowy od wschodu

Wschodnia strona charakteryzuje się słonecznym oświetleniem od rana do południa. Jeśli zatem jesteście miłośnikami śniadań w promieniach słońca i leniwej, porannej kawy, to umiejscowienie oranżerii od strony wschodniej będzie idealnym wyborem. To także doskonałe położenie, jeśli planujemy stworzyć w ogrodzie zimowym własny gabinet. Dzienne światło panujące tu od rana da nam idealne warunki do pracy.

Należy jednak pamiętać, że od południa, w takim ogrodzie zimowym będzie robić się coraz chłodniej. Trzeba wziąć ten fakt pod uwagę, wybierając odpowiednie rośliny do tak usytuowanej oranżerii. Wybierajmy rośliny, które nie potrzebują dostępu do światła przez cały dzień i preferują niższe temperatury.

Ogród zimowy od zachodu

Oranżeria od strony zachodniej sprawdzi się idealnie w domach, gdzie potrzeba komfortowego, popołudniowego azylu. Jeśli planujecie stworzyć w ogrodzie zimowym miejsce do wypoczynku i relaksu po pracy, to usytuowane go od strony zachodniej będzie doskonałym wyborem.

Światło słoneczne będzie tu bowiem docierać właśnie po popołudniu aż do wieczora. To idealne warunki, by powygrzewać się na słońcu w ulubionym fotelu, czytając książkę lub zjeść wspólną kolację z rodziną i przyjaciółmi. Także większość popularnych roślin i kwiatów będzie zadowolonych z takiego usytuowania oranżerii.

Jak widać, każda strona położenia ogrodu zimowego ma swoje plusy i minusy. Nie ma jednak złego umiejscowienia, wszystko bowiem zależy od naszych osobistych preferencji. Ci, którzy przepadają za słońcem powinni zdecydować się na ogród zimowy od strony południowej lub zachodniej. Z kolei miłośnicy bardziej cienistej scenerii niewątpliwie zechcą wybudować oranżerię od strony wschodniej lub północnej.

Bez względu na to, jakie umiejscowienie wybierzecie, firma Gracja z przyjemnością zrealizuje dla Was każdy projekt ogrodu zimowego.


« powrót do listy

Aktualności

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji ogrodu zimowego?
2020-12-21
Ogród zimowy w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, jest to bowiem bardzo przyjemne miejsce do relaksu i odskocznia od mrozu czy deszczu na zewnątrz. Ponadto oranżeria to także bezpieczne miejsce dla roślin, których nie powinno przechowywać się na mrozie. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, żeby miejsce to było komfortowe, wygodne i funkcjonalne?
więcej

Newsletter