Eleganckie ogrody zimowe www.gracja.cieszyn.pl
producent od 1995 r.
  • Kraj biały classic wewnatrz ::
  • Prestige z zewnątrz Wiśniew ::
  • Dom Łuk ::
  • Prestige od wewnątrz ławki ::
  • Classic brązowy Maz ::
  • Zadaszenie basenu Exlusive Gab ::
  • Zamarski stół ::
  • Prestige dwa ogrody ::

Aktualności

« powrót do listy


Dobudowa ogrodu zimowego do budynku
2020-08-26
Dobudowa ogrodu zimowego do budynku Budowa ogrodu zimowego najczęściej uwzględniona jest już w planach samego budynku przed rozpoczęciem jego budowy. Czasem jednak zdarza się tak, że pomysł na oranżerię przyjdzie nam do głowy, kiedy już wybudujemy własny dom. Co w takiej sytuacji? Czy możliwe jest dobudowanie ogrodu zimowego w dowolnym momencie? Jak to wygląda od strony prawnej? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszym artykule.


Ogród zimowy posiada mnóstwo korzyści. Stanowi nie tylko atrakcyjną przestrzeń dla roślin. Jest także wspaniałym miejscem wypoczynku, relaksu, spotkań z rodziną i bliskimi. Możemy tu stworzyć wnętrze do nauki, pracy, a nawet domową siłownię. Możliwości jest naprawdę wiele, a ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Należy również wspomnieć, że oranżeria stanowi doskonały sposób na docieplenie całego budynku oraz poprawę jakości powietrza w domu. Zanim jednak zdecydujesz się na dobudowę ogrodu zimowego, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Wybierz odpowiednie położenie

Lokalizacja ogrodu zimowego ma niebagatelne znacznie nie tylko dla roślin, ale również dla domowników. To, do której strony domu dobudujemy oranżerię, zadecyduje o ilości światła słonecznego w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci, by słońce wpadało do wnętrza przede wszytkim rano, postaw na lokalizację od wschodu. Wybór ściany zachodniej sprawi, że największa ilość światła dziennego będzie dostępna po południu.
Największe nasłonecznienie w ciągu dnia uzyskamy, lokalizując ogród zimowy od południa, najmniejsze natomiast od północy.

Projekt podstawą sukcesu

By oranżeria idealnie wpasowała się w kompozycję całego budynku, musi posiadać przemyślany projekt. Zastanówmy się zatem, jak zamierzamy ją urządzić i jakie będzie jej przeznaczenie. Przy projektowaniu trzeba wziąć także pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Budowla powinna być dostosowana do najczęstszego w danym miejscu kierunku wiatru, a także ilości opadów śniegu czy deszczu. Przykładowo, gdy mieszkamy w górach, dach musi być odpowiednio zaprojektowany, by nadmiar śniegu nie odkładał się na nim.
Z kolei w przypadku deszczu, należy pamiętać, by uwzględnić nowoczesne systemy odprowadzające wodę, które zapobiegną jej zaleganiu. Ciekawym architektonicznym rozwiązaniem będzie także możliwość dobudowania ogrodu zimowego do piętra budynku, o ile oczywiście takie występuje. Wówczas uzyskamy wysoki sufit w pomieszczeniu, co zapewni jeszcze więcej światła i pozwoli wstawić wysokie rośliny.
A co na to prawo?
Najistotniejszą kwestią w przypadku dobudowy oranżerii do już istniejącego budynku jest prawo. Wiele osób bowiem zadaje sobie pytanie czy takie prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę? Nie, jeśli ogród zimowy nie przekroczy wielkością 35 mkw. Wtedy wystarczy zgłoszenie zabudowy do odpowiedniego urzędu. Większy, niestety, będzie wymagał takiej zgody. Należy także pamiętać, by zachować odpowiednie oddalenie ogrodu zimowego od granicy działki. Wynosi ono 4 metry, jeśli budujemy na ścianie z oknami i 3 w przypadku ściany bez okien.

 


« powrót do listy

Aktualności

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji ogrodu zimowego?
2020-12-21
Ogród zimowy w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, jest to bowiem bardzo przyjemne miejsce do relaksu i odskocznia od mrozu czy deszczu na zewnątrz. Ponadto oranżeria to także bezpieczne miejsce dla roślin, których nie powinno przechowywać się na mrozie. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, żeby miejsce to było komfortowe, wygodne i funkcjonalne?
więcej

Newsletter